Anasayfa Mobil 900 Milyon Android Telefonda Güvenlik Açığı

900 Milyon Android Telefonda Güvenlik Açığı

0
3
950

Android akıllı telefonların bir çoğunda yer alan Qualcomm çipsetleri, performans açısından oldukça iyi. Bundan dolayı  daha ucuz olan MediaTek işlemciler yerine Qualcomm tercih edilirken, Huawei ve Samsung ise kendi işlemcilerini üretmeyi tercih ediyor.

 900 milyonu aşan Android tabanlı telefon ve tablette direk  olarak bu çipset üzerinden gelen bir açık tehlikesi bulunuyor, bu da milyonlarca cihaz için tehdit oluşturuyor. Quadrooter adındaki bu tehlike sayesinde hiç bir izne gerek duymadan direk olarak çipset üzerinden root erişimi sağlayan hackerler bu işlemciye sahip telefonlar üzerinde tam erişim yetkisine sahip olabiliyorlar ve istedikleri bilgiyi elde edebiliyorlar.

Öncelikle LG Nexus 5X, Motorola Nexus 6, Huawei Nexus 6P ve Snapdragon 820 kullanan Samsung Galaxy S7 ile Galaxy S7 Edge’de ortaya çıkan bu sorun aynı zamanda BlackBerry tarafından “Dünyanın en güvenli Android telefonu” olarak tanıtılan DTEK50 dahi bu açığa maruz kalarak en güvenli telefon olmaktan çıkıyor.

blackberry-dtek50

 

Google’ın bu açığı kapatabilmek için harekete geçti. Hem Qualcomm ile hem de güvenlik şirketleriyle ortak bir çalışma yürüterek Eylül ayı güvenlik yaması ile bu sorunu çözmesi beklenirken bu süre zarfında cihazlarda çeşitli güvenlik sorunları ortaya çıkabilir.

Daha fazla haber için tıklayın...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Samsung, Giriş seviyesi Telefonları Unutmadı

Samsung yetkililerinin yapmış olduğu açıklama, giriş segmentindeki telefon kullanıcılarını…