Anasayfa Bilgisayar Fantom Fidye Virüsü İle Kullanıcıların Başı Dertte

Fantom Fidye Virüsü İle Kullanıcıların Başı Dertte

0
1
1,018
fantom-virus-kapak

Bilgisayar kullanımının artması ile kullanıcıların en çok şikayet ettiği konuların başında virüsler gelmekte. Antivirüs yazılımı üreten şirketler bu konuda oldukça hassas olmalarına rağmen bazı durumlarda yetersiz kalabiliyorlar. Daha öncelerde bazı kullanıcıların maruz kaldığı ve çoğumuzun duyduğu .ccc virüsünü hepimiz hatırlıyoruz. Şimdilerde ise buna benzer bir virüsü, dünya Antivirüs yazılım devlerinden birisi olan AVG tespit etti. Fantom isimli fidye virüsü olan bu zararlı yazılım kendisini Windows kritik güncelleştirmesi olarak gösteriyor ve siz güncelleme yaptığınızı düşünürken arka planda dosyalarınızı şifreliyor.

Zararlı yazılım WindowsUpdate.exe dosyasını çalıştırdıktan sonra dosyalarımızı şifrelemeye başlıyor. İşlem başladıktan sonra çeşitli yollar ile iptal etseniz dahi zararlı yazılım arka planda çalışmaya devam ediyor ve  şifrelediği dosyalara .fantom uzantısını ekliyor. Dosyalarınız şifrelendikten sonra ekranınızda şifrelenen dosyalarınızın açılması için izleyeceğiniz adımları anlatan bir yazı ile karşılaşıyorsunuz. Tabiki bu yazıda şifrelenen dosyalarınızın açılması için ödeme yapmanız gereken kötü niyetli kişilerin mail adresleri ile karşılaşıyorsunuz. Fantom AES-128 kullanarak şifreleme yaptığı için Hacker yardımı almadan dosyalarınızı açmanız imkansız.

Fantom

Şuanda Fantom isimli zararlı yazılım tarafından şifrelenmiş dosyaları açmak için bir yöntem mevcut değil. Bu yüzden kullanıcıların oldukça dikkatli olması gerekmekte ve yeni bir açıklama yapılana kadar Windows kritik güncellemesi diye gelen uyarılara dahi şüphe ile bakılması gerekmekte.

Daha fazla haber için tıklayın...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Android Kullananlar İçin En İyi 3 Ses Kayıt Uygulaması

Eğer sizde akıllı telefonunuz ile ses kaydetmeniz gerekiyor ve en iyi uygulamayı kullanmak…