Anasayfa İnternet İlk Çevrimiçi Web Sitesinin 25. Doğum Günü

İlk Çevrimiçi Web Sitesinin 25. Doğum Günü

0
0
1,034

İlk halka açık, çevrimiçi web sitesi aslında 1991 yılında Ağustos ayının 6-7’sinde açıldı. Bu gelişme internet tarihinin çok önemli bir dönüm noktası olarak tarihe geçti denilebilir. Ancak herhangi bir GIF içerik veya Facebook “Beğen” düğmesini bu web sitesinde bulmak mümkün değildi. Web sitesi baştan aşağıya metin ve bağlantılardan ibaretti.

Berners-Lee, ilk kez 1989 yılında web fikri konusundaki hayalini gerçeğe dönüştürmek için pozitif adımlar atmıştı. Bu adımlara günümüzden bakıldığında eski gibi dursada aslında son derece yenilikçiydiler.

Ekim 1990 yılında Berners-Lee, ilk web sitesini, web sitelerinin asıl göbeği, web üzerinden veri iletişimini sağlayan HTTP (HyperText Transfer Protocol) protokolünde standart web sitesini, URI (Uniform Resource Identifier) temelinde ve HTML (HyperText Markup Language) kodunu kullanarak oluşturdu.

Berners-Lee, web sitesini alenen çalıştığı Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü (CERN) için oluşturmuştu. World Wide Web (www)’ın temelide aslında bundan ibarettir. Kendisi günümüz internetinin kesinlikle en önemli adını atmış bir kişidir.

Daha fazla haber için tıklayın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Android Güncellemeleri ve Android Haberleri

Dünyanın en popüler mobil işletim sistemi olan Android, gelişimini ve kullanıcı sayısını h…