Anasayfa Genel Jeep’in Yeni Konsept Araçları

Jeep’in Yeni Konsept Araçları

0
0
1,184
image

Otomativ sektörünün en köklü firmalarında Jeep kuruluşunun 75. yılını kutluyor. Firma üretecekleri yeni modellerin ipuçlarını taşıyan 7 konsept aracını tanıttı.

Marka Direktörü Mike Manley, “75. yılımızı kutluyoruz. Bu yıla kadar ürettiğimiz en göz alıcı ve teknolojik modeller arasından yedisini sizlerin beğenisine sunmaktan keyif duyuyoruz” açıklamasını yaptı. Hem geçmiş yıllarda ürettikleri modellerden hemde günümüz modellerden esinlenerek tasarlanan bu konsept araçlar gelecek yıllarda karşımıza çıkacak modeller hakkında da ipuçları veriyor.

Jeep Renegade Commander

Bu konsept araç üst düzey off-road tutkunları için Mopar ve Jeep Performansının karışımıyla özenle donatıldı. 17 inçlik aliminyum tekerlekler, 2 inçlik yükseltme indirme kiti ve 29,5 inçlik BFGoodrich All-Terrain KO2 lastiklerle  off-road deneyimini maximuma taşıyor. Dış kısımda bulunan floresan grisi rengindeki çıkarılabilen paneller, MySky adı verilen açık tavan, Mopar off-road yan basamaklar, özel gövdede bulunan çıkartmalar, modifiye edilmiş harika görünümlü bir egzoz ve kaydırma panelleri yer alıyor.

image

Mopar markasının çekme bağlantısı ve ön arka yedek ışıklar özellikleri arasında bulunuyor. İç kısımda ise Katzkin marka  koltuk kılıfları kullanılmış. Gövde rengine takım cam yuvası vurguları, pedal kiti, off-road kiti ve her türlü hava koşullarına elverişli Mopar markalı zemin paspasları yer alıyor. Jeep’in Renagede modelinde 2,4 litrelik Tigershark güçlü bir motora sahip. 9 vitesli otomatik geçişli şanzımanla geliyor.

Jeep Trailcat

Bu konsept aracında hem araziye elverişli hem de yüksek hıza musait sürüş deneyimi sunan off-road aracı olarak dikktleri üstüne çekiyor. 6.2 litrelik V-8 motor tercih edilmiş bu modelde. Hellcat’in kabartmalı logosunu taşıyan gösterişli bir vites koluyla 6 ileri manuel şanzımana sahip. 707 HP’lik V-8 motoru bu modele dahil etmek için tasarımcılar aracın aks mesafesini 12 inç arttırmış ve dış görseli arttırmak için ön camı 2 inç daraltmışlar.

image

Bu konseptin dış özellikleri arasında LED farlar, siyah saten ızgara, sis lambalar, yan basamaklar ve power dome havalandırılmış kaporta mevcut. Dayanıklılığı arttırılmış off-road çelik ön arka tamponlar, 39,5 inçlik BFGoofrich devhasal lastikler ve 17 inçlik jantlar mükemmel uyum içersinde. Hellcat çıkartmaları ön çamurlukta yer alıyor. Trailcat modelinin iç kısmında sade ve bi o kadar işlevsel karbon lifinden üretilmiş Katzkin markalı deri koltuk kılıfı tercih edilmiş. Ayrıca Dodge Viper katlanır koltuklar yer alıyor.

Jeep Crew Chief 715

Crew Chief 715 modelli konsept aracı askeri hizmet aracı niteliğinde üretti. Klasik askeriye jeeplerine yakınlığını koruyan bu konseptinde yolcu kapasitesini arttırdı ve 5 kapı kullanarak daha modern bir görünümle tasarlandı. Halen askeriye hizmetlerinde kullanılan Jeeplerin mirasını, engebelli arazi yollarındaki efsane performansıyla taşımaktadır. Çelik ön ve arka tamponlar, 40 inçlik NDT tekerlekler ve 20 inçlik kilitli jantlar kullanılmış.

image

Jeep firması bu konseptini tamamen askeriye hizmetinde kullanılması için tasarladığının en büyük örneği yol üzerindeki diğer araçların lastiklerine hava basmak ya da destek sağlamak için kaba montajlı çabuk açılır bağlantılı bir araç içi hava sistemi kullanılıyor. Diğer özellikler arasında üst model bir ana fren merkezi, soğuk hava girişi ve modifiye edilmiş bir egzoz yer alıyor.

“Taktiksel Yeşil” renk şeması özel modifiye edilmiş, M715’ten ilham alınmış ön uçtan bagaj kapağına kadar devam ediyor. Crew Chief 715 askeri temalı 1.5 metrelik bir yolcu yatağına sahip. Pratik iç kısımda ise kanvas eklemeli açılır kapanır deri koltuklar, hava taşıtlarından ilham alınmış kontrol düğmeleri ve Mopar’ın tüm hava koşullarına uygun paspasları yer alıyor. Medya merkezi, merkezi olarak yerleştirilmiş bir navigasyon pusulasına sahip. Jeep Crew Chief 715, 3.6 litrelik bir Pentastar V-6 motorla çalışıyor ve otomatik beş ileri vites özelliğine sahip.

Jeep Trailstorm

Trailstorm konsept aracı ıssız yolları keşfe çıkmaya yönelik olağanüstü bir Jeep Wrangler versiyonu olarak dikkat çekiyor. Ekstra vites ve yakıt deposuna yer açan araç, Jeep Wrangler Unlimited’dan yola çıkarak tasarlandı ve yolları kolaylıkla fethetmek için büyük bir beceri sergiliyor. Off-road becerileri, aralarında 37 inçlik lastiklerle kaplı 17 inçlik konsept off-road tekerleklerinin, 2 inçlik bir yükseltme indirme kitini Jeep Performans Parçaları/Fox amortisörün, bir Jeep Performans Parçası Rubicon vincinin ve Dana 44 ön ve arka aksların da bulunduğu çeşitli Jeep Performans Parçaları ile güçlendirildi. Yarım camlı kapılar öndeki engellerin kolaylıkla görülmesini sağlıyor ve iç kısımdaki zemin kaplaması yollarda geçen bir günün ardından temizliği kolaylaştırıyor.

image

Mopar dış özellikleri arasında bir vinç koruması, Satensi Siyah ızgara, LED farlar ve sis ışıkları, yüksek üst çamurluklar, power-dome havalandırmalı kaporta, bir basamaklı Mopar off-road yan basamakları, Big Brake Kiti, arka lambası korumaları ve bir Mopar yakıt doldurma kapağı yer alıyor. Trailstorm’un dış özellikleri bir çelik ön ve arka Rubicon tampon ve bir Jeep Performans Parçaları lastik taşıyıcıyla tamamlanıyor. Trailerstorm, çöl şartlarına uyum sağlamasına olanak veren kamuflaj kaplanmış olmasıyla da dikkat çekiyor

Jeep FC 150

Gerçek bir yük beygiri olarak tabir edilen Jeep FC 150 konsept aracı zengin bir mirasa sahip ve hem zorlayıcı engebeli yolları hem de batının otlaklarını arşınlamak için tasarlandı. Esasen 1956-1965 yılları arasında üretilmiş olan FC 150, CJ-5 temelli ve manevra yapabilme özelliği sağlamak adına genel uzunluğu asgari düzeyde tutarken, kullanışlılık için tam uzunluğa sahip bir yük kutusunu koruyarak akıllı bir yük taşıma çözümü sunuyor. Askeri mirasının izlerini gururla üzerinde taşıyan orijinal çelik gövdesi kullanılmaya devam ederken, alttaki parçalar yenilendi.

image

FC 150’nin off-road hünerleri, Dana 44 ön aksisini, Dana 60 arka aksisini ve 33 inçlik BFGoodrich Mud-Terrain T/A KM2 lastiklerle sarılı 17 inçlik beyaz çelik lastikleri kabul edecek şekilde modifiye edilen 2005 Jeep Wrangler şasisiyle güçlendirildi. İç kısımda, FC 150 vinil koltuk kılıflarına, nostaljik bir ördek avı deseniyle kaplanmış özel bir tavan döşemesine, CB radyoya, analog pusulaya ve Mopar’ın tüm hava koşullarına uygun paspaslarına sahip. Jeep FC 150 aracı 4.0 litrelik bir PowerTech I-6 ile çalışıyor ve otomatik geçişli 3 vites özelliğine sahip.

Jeep Comanche

Jeep Renegade’den esinlenilerek üretilen Jeep Comanche konsept aracı, pratik kullanım off-road için üretildi. Geçmiş yılların Jeep kamyonetlerinden bir parça taşıyan Comanche konsept, tarz öğelerini askeri ve sivil Jeep mirasından alıyor. Comanche’nin “Beige Against the Machine” konseptli dış boyası, satensi siyah bir kaporta, bir ön konsept şeridi, vinç, çelik arka tampon, yumuşak bir üst kısım ve kasadaki yedek lastikle vurgulanıyor. Aks açıklığı, Comanche’nin 1.5 metrelik tabanına uyum sağlayacak bir Renegade üretimine karşılık, altı inçlik ek bir mesafeyle genişletildi.

image

İç kısımda, Comanche özel koltuk kılıflarına, pedal kılıflarına, kapı eşiği korumalarına ve Mopar’ın tüm hava koşullarına uygun paspaslarına sahip. Off-road yan basamakları, 2 inçlik bir indirme kaldırma kiti ve bir vinç gibi Jeep Performans Parçaları, Comanche’nin off-road becerisini artırıyor. Comanche 16 inçlik boyanmış tekerlekler ve 32 inçlik BFGoodrich All Terrain T/A lastikler üzerinde yükseliyor. Jeep Comanche 2.0 litrelik bir dizel I-4 motorla çalışıyor ve düşük vites serisine ve bir kilitli arka diferansiyele sahip Jeep Active Drive Lock ile 9 vitesli otomatik geçiş özelliği taşıyor.

Jeep Shortcut

Sevilen Jeep CJ-5’in özenle tasarlanmış bir mirasçısı olan bu Wranger temelli konsept aracı, kısaltılmış gövdesi ve işlevsel sadeliğiyle 1950’lerin Americanası’nın ruhunu yansıtıyor. Değiştirilmiş bir egzoz, 17 inçlik kırmızı çelik tekerlekler ve 35 inçlik BFGoodrich Mud-Terrain T/A KM2 lastikler, Jeep Shortcut’ın ikonik görünüşünü korumasına yardımcı oluyor. Shortcut üzerinde yer alan Jeep Performance Parçaları arasında bir ön ve arka Dana 44 aks ve Fox amortisörlerine sahip 2 inçlik bir kaldıraç yer alıyor.

image

Tüm gövde uzunluğu, Shortcut konsept aracını hafif ve yollarda kolayca manevra yapabilir hale getirmek için tamponlar ve yedek lastikle birlikte 26 inç azaltıldı. Sade ama işlevsel iç kısımda ekose desenli eklemelere sahip alçak açılır kapanır deri koltuklar, kırmızı vites kolu tutacağı, dört noktalı güvenlik kafesi ve Mopar’ın tüm hava koşullarına uygun paspasları yer alıyor. Jeep Shortcut 3.6 litrelik Pentastar V-6 motoruyla çalışıyor ve otomatik vites özelliğine sahip.

 

Daha fazla haber için tıklayın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Aynasız Otomobil Lexus

Lexus, 2016 Paris’te kompakt crossover konsepti UX Concept’i görücüye çıkardı.…