Anasayfa Mobil Samsung Galaxy Note 7 ve Galaxy Note 5 Karşılaştırması

Samsung Galaxy Note 7 ve Galaxy Note 5 Karşılaştırması

0
4
1,921

Samsung Galaxy Note 7 uzun süren söylentiler, tahminler ve sızıntıların ardından geçtiğimiz günlerde New York’ da düzenlenen görkemli bir etkinlikle tanıtıldı. Note 7’ nin piyasaya çıkması ile acaba Galaxy Note 5 ve Galaxy Note 7 arasında ne tür farklar var acaba Note 7 almaya değer mi yoksa Note 5 kullanmaya devam etmeli miyim gibi sorular kafamızda yer etmeye başladı. Biz de bu sorulara bir nebze de olsa açıklık getirmek için halef-selef karşılaştırması yapalım dedik. İki cihazında tasarım, donanım,ekran,kamera,batarya ve diğer özellikleri ile karşılaştıracağız.

note7_vs_note5

Samsung Galaxy Note 7 ve Galaxy Note 5 Donanım Karşılaştırması

Galaxy Note 7, Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge’ de olduğu gibi Exynos 8890 tipi işlemci ile karşımıza çıktı. Daha önceki yazımızda belirttiğimiz gibi oldukça güçlü bir işlemci olan Exynos 8890’a  karşın Galaxy Note 5, Exynos 7420 tipi işlemci kullanıyor. Öncellikle işlemcileri karşılaştıracak olursak Galaxy Note 7, Note 5’e göre %50 oranında daha fazla bir performansa sahip olacak diyebiliriz.

RAM konusuna değinirsek, her iki telefonda 4GB’lık bir RAM’e sahip ancak depolama birimi olarak bakarsak Galaxy Note 5 32GB/64GB hafızasıyla yer alıyordu ancak Galaxy Note 7, 64GB standart depolama hafızası ve 256GB’a kadar microSD kart desteği sunuyor.

Galaxy Note 5’te sekiz çekirdekleri grafik birimi kullanırken, Galaxy Note 7 ise oniki çekirdekli Mali-T880MP12 tipi grafik birimi kullanıyor. Bu da grafik olarak bakacaksak ciddi bir fark yaratacağa benziyor.

Batarya konusunda da  fark yaratan Galaxy Note 7, 3500 mAh bataryası ile 3000 mAh bataryaya sahip Galaxy Note 5’e kullanım süresi olarak fark yaratacaktır.  Ancak bu fark Galaxy Note 7’de 0.3 mm lik bir kalınlık farkına sebep oldu ama çok da hissedilebilir bir fark olmadığının altını çizelim.

Ekran tipi olarak bakacak olursak da Galaxy Note 5’in aksine Galaxy Note 7 çift tarafı kavisli bir ekrana sahip. Kavisli ekran sever Samsung kullanıcılarını sevindiren bu değişiklik benim gibi düz ekrandan vazgeçmeyecek olan kullanıcıları ise üzdüğünü söylemeden geçmeyelim. Galaxy Note 7’nin diğer bir fark yaratan özelliği ise su geçirmez bir kasaya sahip olması ve USB Type-C ile karşımıza çıkmış olması.

usb_type_c

Samsung Galaxy Note 7 ile hayatımıza giren diğer bir özellik ise güvenlik alanında. Galaxy  Note 7 ile birlikte ilk kez donanımsal olarak iris tarama kullanan Samsung, çok daha hızlı bir şekilde sadece gözünüz ile ekran kilidini açmanızı sağlayacak. Diğer bir taraftan parmak izi tarayıcısı da kullanan Galaxy Note 7 güvenlik açısından önemli bir yeniliğe imza attı. Bu yenilik ile birlikte bankaların uygulaması gibi giriş güvenliği isteyen uygulamalara da bu özellik çok vakit geçmeden geleceğe benziyor.

Bu farklar göz önüne alındığında karar siz değerli Teknodeep.com takipçilerinin olsun.

Daha fazla haber için tıklayın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Samsung, Giriş seviyesi Telefonları Unutmadı

Samsung yetkililerinin yapmış olduğu açıklama, giriş segmentindeki telefon kullanıcılarını…