Anasayfa Haberler SpaceX, Mars Hamlesini Açıkladı!

SpaceX, Mars Hamlesini Açıkladı!

0
0
846
image

SpaceX’in kurucusu ve aynı zamanda Paypal ve Tesla Motors’un kurucu ortağı Elon Musk, 27 Eylül’de gerçekleşen ‘International Astronautical Congress‘ etkinliğinde Mars’a koloni kurmak istediğini açıkladı.

NASA’nın görüşüne göre böyle bir görev en az 20 yıl ve 100 milyar dolarlık bir bütçe gerektirmekte ama Musk’a göre 6 sene içerisinde Mars’a gidilebileceğini ön görmekte.  SpaceX’in önünde ki en büyük engel tabi ki de maliyet. Musk’un projesi teoride gibi de gözükse de bir hayli heyecanlı.

Peki, Bu iş nasıl olacak?

Mars’a yolculuk için SpaceX’in geliştirdiği en büyük etken BFR ve BFS araçları. Bu araçlar fırlatma rampası ile 122 metre boyunda ve 100 bin kilometreyi aşkın hızlara ulaşabilmekte. Büyük bir roket gibi görünse de, Musk’a göre Mars’a gidecek olan roketlerin en küçüklerinden. Mars yolculuğu için tek kişi değil de, günde 80 – 100 kişi gönderebileceklerini ve bunun için çalışmaların sonuna yaklaştığını belirtmekte.

SpaceX’in araçları 200 kw enerji üretebilen güneş panelleri kullanacak ve geminin yakıtı sıvı metandan oluşacak. Uzay araçları kendi yakıtlarını Mars’ta da üretmeyi amaçlamakta. Mars’ın uzaklığına (240.000 mil) dikkat çeken Musk, mürettebatın sıkılmaması için oyun ve film yerleri ve yemek yenilebilecek restoranların olacağının da sözünü verdi.

İlk yolculuğun 2023’de gerçekleşeceği ön görülmekte. Eğer başarılı olunursa, bundan sonra ki gelişmeler bir hayli heyecanlı olacak…

Daha fazla haber için tıklayın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Samsung, Giriş seviyesi Telefonları Unutmadı

Samsung yetkililerinin yapmış olduğu açıklama, giriş segmentindeki telefon kullanıcılarını…