Anasayfa Otomobil 2017 Mazda 6 Bomba Gibi Geliyor

2017 Mazda 6 Bomba Gibi Geliyor

0
0
1,829
image

Son zamanlarda ard arda çıkattığı modelleri, motor, yakıt ve teknik özellikleri ile adından fazlasıyla söz ettiren firma, 2017 yılında çıkartacağı araçlar için çoktan çalışmalarına başladılar. Mazda ekibi geçtiğimiz hafta Mazda 6 ile 2017 yılına bomba gibi geleceklerini ve geliştirdikleri yeni teknik detayları açıkladılar.

G-Vectoring Control Teknolojisi Dünya’da Bir İlk

Mazda firmasının vazgeçilmez modeli olan Mazda 6 SKYACTIV teknolojisi üzerinde yoğunlaşıp daha da geliştiren ekip 2017 yılına tamamen hazır olduklarını gösterdiler. Geliştirdikleri SKYACTIV ve VEHICLE DYNAMICS tecnolojilerinin ilki olan G-Vectoring Control hava şartları ve yol koşulları ne olursa olsun virajları hafifletip bambaşka bir sürüş keyfi sağlıyor. SKYACTIV-D yüksek sesli çalışan dizel motorlarında motor seslerini minimuma indirip hassaslığı arttıran yepyeni bir teknoloji sunuyor.

Mazdanın gelişmiş güvenli sürüş serisine yeni tasarladığı kamera sistemlerini eklemesi ile kendinizi alışılmış dışında güvende hissettiren sürüş tecrübesi yaşatıyor. Yeni tasarlanmış direksiyon simidi, konfor, alışılmış dışında çok sessiz çalışan  dizel motor, daha geniş açılı  kameralar vb yenilikleri başardıklarını belirtiyor.

image

2017 model Mazda 6 da asıl hedeflerinin mükemmel bir sürücü-araç ilişkisini oluşturmak ve Mazda 6‘nın firma için amiral gemisi olduğunu ispat etmektir. Dünyada eşi benzeri olmayan G-VECTORING kontrol teknolojisine sahip virajlarda yumuşaklığı sağlayan ve güvenliği max seviyelere çıkaran Mazda 6 sektöründe bir ilki başarmış durumda. Rakipleri arasından 2017 yılında adından fazlasıyla söz ettireceği aşikar.

Dizel Vuruntu Bastırma Teknolojisi

Mazda’nın yeni amiral gemisi aynı zamanda Mazda 6’nın SKYACTIV-D 2.2’sinde bulunan dizel vuruntusu bastırma teknolojisi ile turboşarj destek kontrolü teknolojisindeki yenilikler sayesinde daha da gelişmiş. Yeni bir ön kameranın eklenmesiyle güvenlik de arttırılmış. Aracın otomatik frenleme gibi AKTIVSENSE aktif emniyet sistemlerinin menzili ile etkinlik alanını genişletip yaya ve trafik işareti tanıma fonksiyonları eklenmiş.

image

2017 Mazda 6 ile üç i-ACTIVSENSE gelişmesi piyasaya sürülecek ve bunlar çeşitli sistemlerin fonksiyonlarını geliştiren yeni bir ön algılama kamerası ile ön plana çıkartılmış. Bunlardan birincisi Gelişmiş Akıllı Şehir Fren Desteği’dir (Gelişmiş SCBS). Sistemin yakın kızılötesi lazerinin yerini alan ön algılama kamerası ön algılama hızı aralığını 4-30 km/sa hızından 4-80 km/sa hızına çıkarmakla kalmayıp yayaları da algılayabilmektedir.

Akıllı Fren Desteği

Akıllı Fren Desteği (SBS) de otomatik frenleme hız aralığını genişletmiştir, bu durumda bu artış mevcut 77 GHz mikrodalga radarı destekleyen ön algılama kamerası sayesinde 15 – 145 km/sa hızından 15 – 160 km/sa hızına çıkmıştır. SBS öndeki araçları takip eder ve aradaki mesafenin tehlikeli bir şekilde azaldığını algılarsa öncelikle sesli ikazda bulunur ve frenleri hazırlar, sürücünün harekete geçememesi durumunda da frenleri kullanmış.

image

Trafik İşaret ve Levhalarını Tanıma

Trafik İşareti Tanıma (TSR) hız sınırı ve “giriş yasak” işaretlerini tanımak için yeni kamerayı kullanır ve sürücüyü Aktif Sürüş Ekranı üzerinden bilgilendiriyor. Sınırı aşmaları durumunda sürücüleri görsel ve işitsel olarak ikaz ediyor.

Mazda, gelişmiş teknolojileriye 2017 yılında daha iddialı rakamlara ulaşmak üzere girmeye hazırlanıyor

Mazda firmasının otomobil sektöründe geliştirdiği bu yenilikleri nasıl buldunuz?

Daha fazla haber için tıklayın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Samsung, Giriş seviyesi Telefonları Unutmadı

Samsung yetkililerinin yapmış olduğu açıklama, giriş segmentindeki telefon kullanıcılarını…