Anasayfa Güvenlik 68 Milyon Kullanıcının Dropbox Şifresi Ele Geçirildi

68 Milyon Kullanıcının Dropbox Şifresi Ele Geçirildi

0
0
1,460
Dropbox-kullanici şifreleri-calindi

Milyonlarca kullanıcının kişisel dosyalarını depolamak amacı ile kullandığı, bulut sunuculara erişim için kullanılan Dropbox uygulamasını  hepimiz duymuşuzdur. Dropbox, kullanıcılarına E-posta yolu ile gönderdiği bilgilendirme mailinde kullanıcıların şifrelerini değiştirmesi gerektiğini söylemesinin ardından, 2012 yılında Dropbox‘ da  meydana gelen hack skandalında yaklaşık 68 milyon Dropbox kullanıcısının şifrelerinin çalındığı açığa çıktı.

Kullanıcılarını “önleyici tedbir” nedeniyle şifrelerini değiştirmeleri konusunda uyaran Dropbox’un bu söyleminin arkasında geniş bir veri hırsızlığı çıktı. Eski Dropbox şifrelerini bünyesinde toplayan ve güvenlik açığına neden olan bir dosyanın içeriğini araştırmaya başlayan Dropbox yetkilileri, 2012 yılında gündeme gelen hack olayında 68,6 milyon Dropbox kullanıcısının kullanıcı adı ve şifrelerinin çalındığını tespit ettiler.

İsmi açıklanmayan üst düzey bir Dropbox yetkilisinin de doğruladığı siber saldırı sonrası oldukça büyük bir güvenlik açığının ortaya çıktığı söylenebilir. Bu saldırı üzerine düşüncelerini aktaran güvenlik uzmanı Troy Hunt çalınan 5 GB boyuttaki dosyayı inceleme şansı bulduğunu ve 2012’den beri aynı şifreyi kullanmaya devam edenlerin tehlikede olduğunu belirtti. Güvenlik uzmanı Hunt yaptığı açıklamada eşinin kullandığı ve sistem tarafından belirlenen 20 karakterden oluşan şifrenin bile ele geçirildiğini belirtiyor. Bu yüzden güvenlik için herkesin şifresini değiştirmesini gerektiğini önemle ifade ediyor.

Daha fazla haber için tıklayın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Samsung, Giriş seviyesi Telefonları Unutmadı

Samsung yetkililerinin yapmış olduğu açıklama, giriş segmentindeki telefon kullanıcılarını…