Anasayfa Güvenlik Android Kullanıcılarının Banka Bilgileri Tehlikede!

Android Kullanıcılarının Banka Bilgileri Tehlikede!

0
1
1,108
android-guvenlik-yazilim-acigi

Android’de, kullanıcılarının bankacılık kimlik bilgilerini çalmak üzere tasarlanmış kötü amaçlı yazılımın tespit edildiğinin açıklayan Kaspersky Lab çarpıcı detaylar paylaştı. Kötü amaçlı yazılım ile akıllıca tasarlanmış bankacılık kimlik ve şifre arayüzünün cihazda yer edinmesi ile kullanıcılar aldanıp banka bilgilerini giriyorlar ve aslında art niyetli kişi veya kişilere banka bilgilerini gönderiyorlar.

Tespit edilen bu kötü amaçlı yazılımın daha endişe verici yönü ise bankadan SMS’le gelen güvenlik şifresine erişebiliyor olması. Ayrıca bu kötü niyetli yazılımı silmekte o kadar dolay değil. Aslında tehlikenin iki yönü mevcut. Mesela bankanız şüpheli erişimleri tespit ettiğinde tedbir amaçlı SMS bilgilendirmesinde bulunabiliyor. Ancak yazılım bunu tespit edip sizin haberiniz olmadan gelen bu SMS’i siliyor. Böylece kullanıcıların hesap ihlali gerçeğine kayıtsız kalmaları sağlanıyor.

Yazılım diğer yönü ise bankaların belirli işlemleri veya olağan dışı faaliyetleri anlamak için kullandıkları kimlik doğrulaması güvenlik protokolleri mevcut. Kötü amaçlı bu yazılım için yayınlanan güvenlik raporunda, yazılımın bu süreçleri tamamlayarak Rusya’da popüler olan bu güvenlik adımlarını geçtiği vurgulanıyor.

Yeterince kötü değilmiş gibi bir de Kaspersky zararlı yazılımın Google’ın kendi AdSense reklam ağı üzerinden yayıldığını raporuna eklemiş.

Herhangi bir web sitesinde Google AdSense reklamlarından birinde beliren ilgi çekici görsel veya metine tıklayan kullanıcıların cihazına update.apk uzantılı bir dosya iniyor. Ve ne oluyorsa kullanıcının bu kurulum dosyasını yüklemesi ile oluyor. Kullanıcının neredeyse dosyayı kurmasına bile gerek kalmaksızın kötü amaçlı yazılım işlevine başlıyor.

Kaspersky raporunda sorunun şimdilik Rusya ile sınırlı kaldığını söylüyor. Yani bu yazılımın yapımcısı veya yapımcıları Rusya’daki kullanıcıları hedefliyor gibi duruyor. Google konuyla ilgili henüz bir açıklamada bulunmadı. Ancak sorunun tespit edilmesi ile bir güncelleme yapılacağı açık.

Daha fazla haber için tıklayın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Jailbreak Nedir? Neden ve Nasıl Yapılır? Yasal Mıdır?

Hiç birisinin iPhone ana ekranında farklılıklar gördünüz mü? Mesela yan yana dizilmiş 6 uy…