Anasayfa Sektörel Apple’a Rekor Bir Para Cezası Daha Geldi!

Apple’a Rekor Bir Para Cezası Daha Geldi!

0
0
1,901
apple-ceza

Özellikle geçtiğimiz yıllardan itibaren Apple‘ın başı patentler yüzünden oldukça dertte. Daha önceleri bir patentten dolayı bir çok ceza ödeyen Apple, son olarak da VirnetX firmasına ceza ödemeye mahkum edildi.  Geçtiğimiz senelerde başlayan davanın sonucuna göre Apple, VirnetX’e 302.6 milyon dolarlık rekor bir para cezası ödeyecek.

Peki Bu Dava Nasıl Başladı?

Apple bu dava için tabiri yerindeyse varını yoğunu koyarak bir yığın dosya ile dava düşmesi için mahkemeye başvurmuştu. Ancak Apple’ın itirazı sonucu temyize giden daha tekrardan Apple’ın aleyhine sonuçlandı. Davanın özüne bakacak olursak Dünya’nın önde gelen teknoloji devi Apple, patenti VirnetX’de bulunan VPN özelliğini FaceTime‘de lisanssız olarak kendisine uyarlaması ile başladı. Bunun üzerine VirnetX’de hiç zaman kaybetmeden haklı olarak mahkemeye patent yüzünden dava açtı.

apple-virnetx-mahkeme

Texas Doğu Bölgesi Federal Jürisi tarafından yürütülen mahkemenin sonucuna göre Apple toplamda 302.6 milyon dolar(yaklaşık olarak 910 milyon TL) gibi bir rakamı ödemeye mecbur bırakıldı. Özellikle son yıllarda lisanssız kullanılan patentlerden dolayı oldukça yüklü cezalar ödeyen Apple, bundan sonraki süreçte bu tür konulara daha ayrıntılı bakarak daha dikkatli olacak gibi.

 

Daha fazla haber için tıklayın...

Bir cevap yazın

İlginizi Çekebilir

Jailbreak Nedir? Neden ve Nasıl Yapılır? Yasal Mıdır?

Hiç birisinin iPhone ana ekranında farklılıklar gördünüz mü? Mesela yan yana dizilmiş 6 uy…