Anasayfa Sektörel Apple’a Rekor Ceza

Apple’a Rekor Ceza

0
0
1,213
apple-ceza

Dünya’nın en büyük teknoloji şirketlerinden birisi olan Apple, İrlanda yönetimiyle özel anlaşmalar yaptığı ve bununla beraber az vergi ödediği gerekçesiyle 13 milyar Euro(yaklaşık 43 milyar TL) cezaya çarptırıldı. Yaklaşık 3 yıldır devam eden vergi soruşturmasında verilen bu karara Apple ve İrlanda Hükümeti‘nin itiraz etmesi bekleniyor.

 

Apple’nın CEO’su Tim Cook ise yaptığı açıklamada İrlanda’da yaklaşık 5 bin 500 kişiyi istihdam ettiklerini ve tüm vergilerini ödediklerini savundu. Daha önce de Starbucks, Fiat gibi şirketlere vergi politikalarından dolayı ceza veren Avrupa Birliği Komisyonu son olarak da Apple’ı cezalandırdı.

“İRLANDA BU ŞEKİLDE İMTİYAZ SAĞLAYAMAZ”

AB Komisyonu yetkilisi Margrethe Vestager ise yaptığı açıklamada üye ülkelerin bu şekilde vergi tavizlerini veremeyeceğini ve bu durumun kesinlikle AB mevzuatının dışında olduğunu belirtti. Apple’ın diğer şirketlerinin ödedikleri vergiden çok daha az vergi ödediğini ve bunun kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Türkiye’den Davet

AB’nin bu kararından hemen sonra Başbakan Yardımcı Mehmet Şimşek, Apple’a açık bir davet gönderdi. Twitter hesabında yaptığı açıklamada Şimşek, “Apple Türkiye’ye taşınmalı. Avrupa Birliği bürokrasisi ile uğraşmadan daha cömert vergi teşvikleri sağlamaktan mutluluk duyarız” dedi.

mehmet-simsek-aciklama

 

 

Daha fazla haber için tıklayın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Samsung, Giriş seviyesi Telefonları Unutmadı

Samsung yetkililerinin yapmış olduğu açıklama, giriş segmentindeki telefon kullanıcılarını…