Anasayfa Otomobil Bugatti Chiron 458 km/s Hıza Çıkıyor

Bugatti Chiron 458 km/s Hıza Çıkıyor

0
0
1,916
image

Bugatti, yeni ürettiği hiper spor otomobili olan Chiron ile 458 km/s hıza kadar çıkabileceğini açıkladı.

Türkiye şartlarında ki otomobilleri baz alırsak 420 km/s hız kulağa bi hayli yüksek geliyor. Yeni Bugatti Chiron’un yapabilecekleri saliselerle yarıştığı üst sınır hızlara göre 420 km/s hızı bi hayli geride bırakabiliyor. Chiron hiper otomobili hız limitörü olmadığı taktirde 458 km/s’e çıkabileceğini söylüyor. Bu tabiki uygun yol koşullarında…

image

Mühendistlik patronu Willi Netuschil geçen ay düzenlenen Monterey Car Week’te Autoblog’a konuştu. Bugatti markalı otomobilinizi limitörsüz satın alabilirsiniz fakat bu bahsedilen maximum sınırlardaki hızlara ulaşabileceğiniz dünyada yalnızca birkaç yer var ve bu yerler kesinlikle halka kapalı yerlerdir.

“Bu seviyede hızlar için ihtiyaç duyacağınız frenleme mesafesini unutmamanız gerekiyor.” sözleriyle alıcıları uyaran Netuschil “Volkswagen Grubu’nun Wolfsburg yakınlarındaki pistinde bu tarz yüksek hız denemeleri için özel tasarlanmış bir düzlük bulunuyor.” dedi.

image

Dört turbolu 8.0 litrelik W16 motor 1480 HP güç üretebiliyor ve şimdilik Chiron’a kafa tutabilecek bir otomobil yok. 0’dan 100 km/s hıza ulaşması sadece 2.5 saniye süren otomobilin son hızı ise limitör olmadığı takdirde 458 km/s! Estetik olarak baktığımızda da çizgiler aracın agresif havasını vurguluyor.

image

Bugatti, hâlihazırda 434.29 km/s hız ile karadaki hız rekorunu elinde bulunduruyor. 2010 yılında Veyron Super Sport tarafından kırılan bu rekora rağmen Hennessey, Venom GT’nin 435.31 km/s hızla daha hızlı olduğunu iddia ediyor. Bu değer Guinness tarafından doğrulanmış değil. Yine de, Chiron teorik anlamda her iki araçtan da çok daha hızlı olacak.

Bugatti henüz maksimum hız rekorunu kırma konusunda bir plan yapmış değil, ancak markanın bu unvanı geri almayı yakın zamanda deneyeceğinden emin olduğumuzu söyleyebiliriz.

Daha fazla haber için tıklayın...

Bir cevap yazın

İlginizi Çekebilir

Jailbreak Nedir? Neden ve Nasıl Yapılır? Yasal Mıdır?

Hiç birisinin iPhone ana ekranında farklılıklar gördünüz mü? Mesela yan yana dizilmiş 6 uy…