Anasayfa Sektörel Drone Tipleri Ve Özellikleri

Drone Tipleri Ve Özellikleri

0
0
3,259

Drone yani İHA ,daha da açık olmak gerekir ise İnsansız Hava Araçları. Farklı drone tipleri bulunmasına karşılık hepsi prensip olarak aynı. İçinde insan olmadan uzaktan bilgisayar ile ya da daha basit olarak uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen son zamanların eğlence kaynağıdır. Aslında askeri amaçlar ile yapımına başlanan İHA’lar gelişen teknoloji ile isteyen herkesin sahip olabileceği geniş bir fiyat aralığı ile raflarda yerlerini almışlardır.

Dronelar farklı tipleri sahiptir ancak en basit sıralama boyutlarına ve uçus mesafesine göre olan sıralamadır.Bende bugün sizlere farklı drone tipleri ve kullanım alanları hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağım.

1-Nano ve Micro İHA lar

Bunlar bir böcek boyutundan 50 cm uzunluğuna kadar olan araçlardır. Nano Dronelar genellikle biyolojik alanda ve  casusluk aracı olarak kullanılmaktadır. Micro Dronelar ise daha çok sivil halk tarafından kullanılan eğlence ve gökyüzünden fotoğraf çekimi amaçlı kullanılmaktadır. Oldukça küçük pervanelere sahip olan bu dronelar yüksek manevra kabiliyetine ve kolaylıkla iniş-kalkış becerisine sahiptir.

nano_drone

2-Küçük İHA’lar

50 cm den başlayıp 2m kanat açıklığına ulaşan insansız hava aracı tipleridir. Genellikle sabit kanatlar olmasına karşın, döner kanatlara sahip tipleri de mevcuttur.

Askeri amaçlı kullanılan bu araçlar çoğunluk itibari ile gözetleme görevlerinde kullanılmaktadır. Bu İHA tipinin en önemli üreticilerinden birisi olan BAYRAKTAR sadece 5kg ağırlığındaki aracı ile 20 km ye kadar menzil olanağı sağlamaktadır. BAYRAKTAR büyüyen teknolojisi ve ismi ile bizi Dünya’da  temsil etmeye devam edecektir.  As bayrakları as 🙂

bayraktar_drone

3- Orta Boyut İHA’lar

Bu dronelar 200 kg ağırlığa ve 5 ila 10 metre arasında değişen kanat açıklığına sahip olabilirler. Genellikle sabit kanat teknolojisi kullanılarak üretilmiştir. İsrail ve Amerikan ordusunda keşif görevinde kullanılmaktadır.

4-Büyük İHA’lar

Temelde küçük bir uçak boyutunda olan bu dronelar askeri jetlerin gönderilmesinin riskli olduğu savaş bölgelerinde, sizin de şaşırmayacağınızı bilerek ABD ordusunda  keşif aracı olarak kullanıldığını belirtmek isterim.

buyuk_drone

Yazımın başında da belirttiğim gibi bir çok drone tipi mevcut. Bunlar boyutlarına ve menzillerine göre kategorilendirilebilir. Menzil ve uçus sürelerine değinirsek dronelar 20 dakikadan 36 saate  kadar farklılık gösteren bir çok modele sahiptir.

Hatırlatmadan geçmeyelim. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü(SGHM) tarafından çıkarılan ve kamuoyunda “Drone Yasası” olarak bilinen yasal düzenleme 2015 yılında yürürlüğe girdi ve talimatlara uymadan drone uçuranları 3 yıla kadar hapis ve 10.000 TL’ye kadar para cezası beklemektedir.

Daha fazla haber için tıklayın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Samsung, Giriş seviyesi Telefonları Unutmadı

Samsung yetkililerinin yapmış olduğu açıklama, giriş segmentindeki telefon kullanıcılarını…