Anasayfa Haberler O Dünya’nın En Büyüğü ‘FAST’

O Dünya’nın En Büyüğü ‘FAST’

0
0
1,785
fast

Dünya’nın en büyük radyo teleskobu Çin’de faaliyete geçti.

Çin’nin güneybatısında ki ‘Guizhou’ da bol ağaçlı bir bölgeye yerleştirildi. 500 metre çapında ki radyo teleskobu, Porto Riko’da ki ‘Arecibo Observatory‘ adlı radyo teleskobunun (300 Metre) da unvanını yıkmış oldu. ‘FAST’ adını verdikleri radyo teleskobu uzayı ve uzayda ki yaşam formlarını inceleyecek. Teleskobun yapımı 5 yıldan fazla ve yaklaşık 180 milyon doları bulmuş durumda. 4 bin 450 üçken şekilli panelden oluşan ‘FAST‘, ‘Arecibo Observatory‘ ye oranla 2 kat daha hassas ve çok daha hızlı işlem gücüne sahip.

Teleskobun çalışabilmesi için 5 km alanda her hangi bir radyo dalgasının bulunmaması gerekmekte. Bu yüzden hükumet civar kasabalarda yaşayan insanları evlerinden çıkarmış durumda. 8 bine yakın yerel halk için ayrıca başka yerde evler inşa edileceği ya da ev verileceği de bilinmekte.

Teleskobun yapılışını aralarında astronotların da bulunan bir çok turistin izlediğini belirten Xinhua haber ajansı, turist potansiyeline de dikkat çekti. Ayrıca turistlik tesislerin yapımı da tamamlanmış. Porto Riko’da ki turistlik alan yılda yaklaşık 90.000 turist ve 200 den fazla bilim insanını ağırlamakta. ‘FAST‘ bu sayıyı da geçecek gibi görünüyor.

İlk denemeler de, Dünya’dan 1351 ışık yılı uzaklıkta ki bir yıldızdan da sinyal almış durumda.

 

  • Trafiğe Takılmayan Otobüs Hizmet Vermeye Başladı!

    Nüfus popülasyonunun oldukça fazla olduğu Çin’de trafiği azaltmak için mühendisler b…
Daha fazla haber için tıklayın...

Bir cevap yazın

İlginizi Çekebilir

Jailbreak Nedir? Neden ve Nasıl Yapılır? Yasal Mıdır?

Hiç birisinin iPhone ana ekranında farklılıklar gördünüz mü? Mesela yan yana dizilmiş 6 uy…