Anasayfa Bilim Facebook’dan Önce Denenen 10 Proje

Facebook’dan Önce Denenen 10 Proje

0
0
1,042
Mark-Zuckerberg

Mark Zuckerberg’in Girişim Deneyimleri

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg bilindiği üzere Harvard‘da kendi yurt odasında hayata geçirdiği projesini yapmadan önce Facebook‘a benzer yaklaşık 10 tane proje denedi.

Geçen yıl yapılan “Girişime Nasıl Başlanmalı?” dizisinin devamında yapılan “How to Build The Future” isimli yeni video dizisi başladı. İlk programlarında Mark Zuckerberg‘i konuk eden programda Facebook‘un yapımından önceki girişimler ve Mark Zuckerberg‘in şirketinin vizyonu ve çalışanlarına yaklaşımına kadar detayla çoğu özel konulara yer verildi.

Facebook‘dan önceki projelerinden birisi Course Match. Bu projede öğrencilerin aldığı dersler yer alıyordu. İnternet sayfası üzerinden verilen derslere kimlerin katılacağını da gösteren basit bir ara yüze sahipti. Projenin amacı öğrencinin çevresindekilerin neler yaptığı ve aldıkları derslerin ne derece faydalı olduğu hakkında bilgi platformu yaratmaktı. Çünkü Zuckerberg bu tarz konuların insanların bitmek bilmez merak uyandırdığı ve bu sayede bu işten para kazanabileceğini öğrendi.

Mark Zuckerberg
Facebook CEO Mark Zuckerberg speaks during a panel discussion held as part of the China Development Forum at the Diaoyutai State Guesthouse in Beijing, Saturday, March 19, 2016. (AP Photo/Mark Schiefelbein)

Şirket için İşe Alım Deneyleri O kadar Önemli Değil

Mark Zuckerberg şirketinde edindiği tecrübelerini paylaşırken işe alım ile ilgili farklı bilgiler paylaştı. Günümüzde insanları işe alırken CV’sine bakıp, mülakat sınavına tabi tutmak gelenek haline gelmiş. İşe alımlarda mülakat dan daha çok deneyime önem verdiğini söyleyen Zuckerberg büyüme kültürüne sahibseniz farklı insanlara fırsat vermelisiniz. İşe alımlarda ki mülakatı, işe aldıktan sonraki performans ve uyumuna bakarak değerlendirmenin daha faydalı olduğunu belirtti. Bu sayede işe alımlarda şirket yetkilisinin istediği tek tip çalışan modeli yerine farklı tarzlarda düşünebilen, farklı açılardan bakan insanların şirketlerin daha ileriye gitmesinde büyük rol oynadığını da belirtti.

Programın devamında Facebook‘un 10 yıllık misyonuna da değinildi. Bunlar arasında Bağlantılı Hale Getirme misyonu, Yapay Zeka ve Sanal Gerçeklilik yer alıyor.

Geleceği İnşa Etme dizisi önümüzde ki hafta Silikon Vadisi‘nin önemli isimlerinden Elon Musk‘tan Peter Thiel‘i konuk edecek.

 

Daha fazla haber için tıklayın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Samsung, Giriş seviyesi Telefonları Unutmadı

Samsung yetkililerinin yapmış olduğu açıklama, giriş segmentindeki telefon kullanıcılarını…