Anasayfa Bilim Giyilebilir Teknolojiden Sonra Şimdi de Yutulabilir Teknoloji Geliyor!

Giyilebilir Teknolojiden Sonra Şimdi de Yutulabilir Teknoloji Geliyor!

0
0
1,043

Tıbbi sorunları teşhis ve tedavi etmek için “akıllı hap” olarak bilinen, 1970’lerden bu yana araştırmacıların üzerinde çalıştığı yutulabilir teknoloji hakkında herkes bir şeyler biliyor ve hakkında ufak tefek şeyler konuşuluyor. Bugün hazmedilebilir kameraların yanı sıra vücut ile etkileşimli çalışan sensörlere sahip ilaçlar var.

Ama akıllı hapların göründüğü kadar masum olmacağı bilinen bir gerçek. Bu hapların pek çok bileşeni (pilleri gibi) insanlar için oldukça zararlı toksinlere sahipler ve özellikle sindirim sisteminden hızlı bir şekilde geçmeleri veya rahatça hazmedilmeleri gerekmektedir. Araştırmacılar bu pillerin güvenle sindirilmesi için geliştirmeler ve araştırmalarını yapmaya devam ediyorlar.

Carnegie Mellek Üniversitesi’nden Christopher Bettinger bu araştırmacılardan birisi. O yayımladığı makale ile sindirim sistemi üzerine güvenli sindirim için yeni bir vizyon sunuyor.

Laboratuvar deneyleri birkaç ay içinde vücudun doğal elektrolitlerden yararlanmasının ve bu elektronik inşaları parçalanmasının mümkün olduğunu göstermiştir. Fakat normal haplar yerine bu hapların kullanılabilmesinin prototip dökümlerine bakıldığı zaman daha zamanın olduğu görülüyor.

Bettinger, malzemeler, tıbbi problemleri hakkında çok hızlı gelişmeler yaşandığını söylüyor. Ve bu yutulabilir teknolojik hapların 5-10 yıl içerisinde hastalar üzerinde test edilebileceğini inandığını belirtiyor.

  • Concorde Geri Mi Dönüyor?

    Concorde son uçuşunu 2003 yılının 23 Ekim’inde gerçekleştirdi. Eski Concorde pilotla…
Daha fazla haber için tıklayın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Jailbreak Nedir? Neden ve Nasıl Yapılır? Yasal Mıdır?

Hiç birisinin iPhone ana ekranında farklılıklar gördünüz mü? Mesela yan yana dizilmiş 6 uy…