Anasayfa Otomobil Hybrid Araba Nedir? Nasıl Çalışır?

Hybrid Araba Nedir? Nasıl Çalışır?

0
1
2,652

Hybrid arabalar 2 farklı tip motoru aynı anda çalıştırabilen ve kullanabilen araç çeşitleridir. Modellere göre farklılık göstermekle birlikte hybrid araçlar, benzinli motor ve elektrikli motor ya da dizel motor ve elektrikli motor kombinasyonunu kullanmaktadır.

Hybrid araçların günümüzde üreticiler  tarafından çok tercih edilmesinin sebebi öncelikle geliştirilmeye çok açık olması ve bu araçların az yakıt, düşük CO2 prensibi ile çalışıyor olmasıdır. Ayrıca bir çok devletin vergi desteği vermesi şirketlerin artık bu araçları tercih etmesinin başlıca sebepleri arasında yer almaktadır.

Hybrid araçların temelinde yatan prensip , benzin ya da dizel motorun, elektrik motoru ile desteklenmesi ve normal motorlu bir araca göre litre başı 20-30 km fazla yol yapmasıdır. Bunun yanında  elektrik motorundan kaynaklı çevreye çok daha az zarar vermesidir.

Hybrid araçların tarihçesi aslında 1900 lü yılların başına dayanmakla birlikte günümüzde kullanılan Hybrid araçlar 10 yıllık bir tarihe sahiptir. Öncellikle  Toyota Prius modelinde kullanılmaya başlanan bu sistem düşük hızlarda motoru kapatıyor ve sadece elektrikli motor ile yoluna devam edebiliyor.Günümüzde TeslaBMWHyundaiRenaultHonda gibi bir çok otomobil firması hybrid araç üretimine hız kazandırmıştır. Bu araçlar sadece elektrikli motor ile 100-150 km lik bir mesafeyi rahatlıkla alabiliyorlar ve çok düşük harcamaları ile cüzdanlarınıza dost olmaya devam ediyor.
bmw_i8

Gelişen teknoloji ve diğer büyük otomobil firmalarının da hybrid araç üretimine başlaması ve araştırma-geliştirme çalışmalarına hız vermesi ile birlikte hybrid araç gelişimi de hız kazanmıştır. İlk başlarda sadece priz ile şarj olan hybrid araçlar günümüzde kendi kendini şarj edebilmektedir. Aynı zamanda değişen akü sistemi ile uzun şarj sürelerini beklemek yerine 3 dk lık bir kolay akü değişimi ile %100 şarjlı aracınız ile sürüş keyfinin tadını çıkarabilmektesiniz. Daha temiz bir Dünya için Hybrid Araç gelişimini biz de TeknoDeep ailesi olarak destekliyor ve takip etmeye devam ediyoruz.

Daha fazla haber için tıklayın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Jailbreak Nedir? Neden ve Nasıl Yapılır? Yasal Mıdır?

Hiç birisinin iPhone ana ekranında farklılıklar gördünüz mü? Mesela yan yana dizilmiş 6 uy…