Anasayfa Güvenlik iOS 10 ile Alınan Yedekler Daha Güvenli Hale Getirilecek

iOS 10 ile Alınan Yedekler Daha Güvenli Hale Getirilecek

0
0
1,250
ios-10-guvenlik-itunes-acigi

Apple yakında sunacağı yeni güncelleme ile Mac ve PC üzerinde tuttuğumuz iTunes yedeğinin şifreleme güvenliğini artıracağını açıkladı. Şuan da iOS 10 ile alınan yedekler 2500 kez daha kolay kırılabiliyor.

Apple şimdiye kadar tüm cihazlarında ve sunmuş olduğu işletim sistemlerinde üst seviye şifreleme sistemleri geliştirmiş ve kullanmıştır. Fakat kullanıcıların iTunes yedeklerini PC veya Mac ortamına aldıklarında bu durumun geçerli olduğu söylenemez.

Apple, iOS 10 ile alınan yedeklerin daha güvenli hale getirilmesi için çalışmalarına çoktan başlamış durumda. Bu güvenlik açığını fark eden Elcomsoft isimli güvenlik şirketi yaptığı açıklamada, kullanıcıların iOS 10 ile iTunes üzerinden oluşturdukları yedeklerin şifrelenmesinde eski parola koruma algoritmasının kullanıldığını ve  bu yüzden de iOS 10 kullanan cihazlardan iTunes aracılığı ile alınan yedeklerin her zamankinden 2500 kez daha kolay kırıldığı belirtiliyor.

Bu güvenlik açığı için olumlu haber ise Apple  tarafından gecikmeden paylaşıldı. Apple tarafından Fortune’ a yapılan açıklama da yakında kullanıcılara verilecek olan güvenlik güncellemesi ile bu sorunun ortadan kalkacağını ve güvenlikle ilgili ayarların çok daha zor olacağı bildirildi. Yedeklerini iCloud üzerinde tutanlar bu güncellemeden etkilenmeyecek.

ios-10-guvenlik-acigi

Daha fazla haber için tıklayın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Android Kullananlar İçin En İyi 3 Ses Kayıt Uygulaması

Eğer sizde akıllı telefonunuz ile ses kaydetmeniz gerekiyor ve en iyi uygulamayı kullanmak…