Anasayfa Mobil iPhone 7 ve Samsung Galaxy S7 Karşılaştırması

iPhone 7 ve Samsung Galaxy S7 Karşılaştırması

0
0
3,434
iphone7-galaxys7

Teknoloji dünyasının iki dev markası olan Samsung ve Apple son çıkardıkları telefonlar ile piyasada oldukça ses getirdiler. Özellikle Samsung’un Galaxy Note 7‘yi çıkarmasından sonra Note 7’lerin bataryalarında meydana gelen problemden dolayı telefonlar Samsung tarafından geri toplatılmıştı. Bunun üzerine kullanıcılar üzerinde Galaxy Note 7 oldukça kötü bir algı bırakmış ve Android severler de Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge modellerine yöneldi. Biz de buna dayanarak iki dev markanın telefonlarını sizler için karşılaştıralım dedik.

iPhone 7 ve Samsung S7 Karşılaştırması

Her iki telefonu da sizler için tasarım, ekran, batarya, şarj süreleri,performans,kamera ve ses çıkışları yönünden karşılaştıracağım.

galaxys7-iphone7

Tasarım Karşılaştırması

iPhone 7 ve Galaxy S7 arasında boyutları açısından çok da büyük farklılıklar bulunmuyor. Boyutlarını karşılaştırırsak; Galaxy S7, 142.4 x 69.6 x 7.9mm boyutlarında iken iPhone 7 ise, 138.3 x 67.1 x 7.1mm boyutlarında. Samsung Galaxy S7 ekran boyutu olarak 5.1inçlik bir ekran boyutuna sahip ancak iPhone 7‘ye baktığımızda ise 4.7 inçlik ekranı ile bizlerin karşısında. Ancak kağıt üzerinde görülen bu fark günlük kullanımda çok da anlaşılacak bir fark değil açıkçası. Ağırlıklarına bakacak olursak da iPhone 7‘nin 138 gram ağırlığına karşın Galaxy S7 ise 152 gramlık bir ağırlığa sahip. Samsung, Galaxy S7’de kamera çıkıntısı oldukça azaltmış durumda ancak iPhone 7’ye baktığımızda kamera çıkıntısı bundan önceki modellerde de olduğu gibi duruyor. Bu da bazı hallerde oldukça can sıkıcı bir durum oluşturabiliyor.

homu-tusu-karsilastirma

Ekran Karşılaştırması

Ekran boyutları ve çözünürlüklerinden bahsedersek Galaxy S7‘nin 5.7 inçlik ekranı, 1440 x 2560 piksel çözünürlüğe sahip iken iPhone 7‘nin 4.7 inçlik ekranı ise,  750 x 1440 piksel çözünürlüğe sahip. PPI değerlerine bakacak olursak da Galaxy S7 ekranı 567 PPI derinde olmasına karşın iPhone 7 PPI değeri ise 326 PPI.

Galaxy S7, Corning Gorilla Glass 5 ile korunuyorken, iPhone 7‘de ise iON cam teknoloji mevcut. Ancak belirtmekte fayda var Corning Gorilla Glass 5, iON cam teknolojisine göre oldukça iyi bir dayanıklılığa sahip bir cam türü. iPhone 7 ise basınca duyarlı ekranı ve home butonu ile Galaxy S7’ye göre avantaj elde etmeyi başarıyor.

iphone7-galaxys7

Batarya Karşılaştırması

iPhone 7‘nin batarya kapasitesi 1960 mAh iken Galaxy S7‘nin batarya kapasitesine baktığımızda oldukça yüksek kapasiteli 3000 mAh‘lik bir batarya bizleri karşılıyor. Ayrıca Galaxy S7’de bulunan hızlı şarj özelliği oldukça dikkat çekici. Ancak iPhone 7 nin işletim sistemi olan iOS, Android‘e göre daha kararlı ve daha az şarj tüketen bir işletim sistemi olduğu için, iPhone 7’nin kullanım süresi Galaxy S7’ye göre 1 saatten biraz daha fazla. batarya-karsilastirmasi

Performans Karşılaştırması

Galaxy S7‘nin yonga seti piyasada oldukça güçlü yonga setlerinden birisi. 2.3 GHz hızında çalışan Exynos 8890 hızında çalışan işlemcisi, 4 GB RAM ile desteklenmiş. iPhone 7‘de kullanılan Apple A10 işlemcisi ise bundan önceki modellerde kullanılan Apple A9 işlemcisine göre %40 daha hızlı bir işlemci. Apple’ın kararlı işletim sistemi ile buluştuğunda oldukça yüksek bir performans elde edebiliyoruz. Depolama kapasitelerine bakarsak da Galaxy S7, 32 GB ve 64GB depolama seçenekleri ile satışa sunuldu ancak microSD kart seçeneği ile birlikte 256 GB‘a kadar depolama kapasitesi arttırılabiliyor. iPhone 7‘de ise Apple depolama kapasitelerinde radikal bir değişikliğe giderek modellerini 32GB,128GB ve 256 GB depolama kapasiteleri ile piyasaya sürdü. Aşağıda yer alan tabloda da görebildiğiniz gibi yapılan tüm testlerde performans açısından iPhone 7, Galaxy S7’ye göre oldukça iyi seviyelerde.iphone7-samsungs7-performans-testleri

Kamera Karşılaştırması

iPhone 7‘de selefi gibi 12 Megapiksellik bir kameraya sahip. Ancak 1/2.6 sensörü ve f/1.8 diyafram açıklığı sayesinde selefine daha iyi renk ve alan derinliğine sahip. Galaxy S7‘nin kamera özelliklerine bakacak olursak, yine iPhone 7’de olduğu gibi 12 Megapiksellik bir kamera bulunuyor. Ancak sensör ve diyafram derinlikleri farklılık gösteriyor. Galaxy S7’de 1/2.5 sensör ve f/1.7 diyafram açıklığı bulunuyor.

kamera-cikintisi

Ses Çıkış Testleri

Apple iPhone 7 karşısında  Samsung Galaxy S7’ye göre ses seviyesi ölçüm testlerinde de oldukça iyi bir sonuç elde etmiş. Yine aşağıda yer alan tablodan bu sonuçları ayrıntılı olarak görebilirsiniz.

ses-cikis-testler

Daha fazla haber için tıklayın...

Bir cevap yazın

İlginizi Çekebilir

Jailbreak Nedir? Neden ve Nasıl Yapılır? Yasal Mıdır?

Hiç birisinin iPhone ana ekranında farklılıklar gördünüz mü? Mesela yan yana dizilmiş 6 uy…