Anasayfa Yazılım Jailbreak Nedir? Neden ve Nasıl Yapılır? Yasal Mıdır?

Jailbreak Nedir? Neden ve Nasıl Yapılır? Yasal Mıdır?

0
0
2,675
iphone-7-jailbreak

Hiç birisinin iPhone ana ekranında farklılıklar gördünüz mü? Mesela yan yana dizilmiş 6 uygulama ya da iPad üzerinde çalışan farklı bir görünümdeki yapıyı? Bu özellikleri kullanmak için App Store’a boşuna bakmayın. Bu özellikler ve daha fazlası sadece Jailbreakadında bir hack yöntemi ile mümkündür. Bu yazımızla Jailbreak nedir, neden ve nasıl yapılır, yasal mıdır gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Peki Jailbreak nasıl yapılır ve aslında bu hack yöntemi ile iOS cihazınıza neler oluyor? Riskleri ne ve bu yöntem yasal mıdır? Jailbreak’e dair tüm sorularınıza cevap bulmak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Jailbreak için asıl yardımcı isim ise iOS korsanız Jay Freeman, kendisi App Store alternatifi Cydia adında bir uygulama mağazası ortaya komuş birisidir.

Jailbreak Nedir?

Birçok akıllı telefon, tablet ve oyun konsolunda, kendi üreticilerin inşaa ettiği Dijital Yazılım Yöntemi (DRM) adında bir alana sahiptirler. Bu DRM yazılım sınırlamalarının bulunduğu ve güvenlik sebebi ile pek çok kısıtlamanın yer aldığı alandan başka bir yer değil. Jailbreak ise tam bu noktada devreye giriyor ve DRM kısıtlamalarını aşarak izinsiz yazılım çalıştırma ve sisteminize diğer tweaks adı verilen eklemeleri yapabilmenizi sağlıyor. Bir bakıma direk olarak bu yöntem eşittir hack işlemi diyebiliriz.

Daha tekniki olarak açıklamak gerekirse; Jailbreak senin, imzasız yani onaylı olmayan kod parçacıklarını çalıştırmanı sağlayacak yamalarla değiştirilmiş işletim sistemi çekirdeği düşmanı olarak düşünülebilir. Ayrıca size kök düzeyinde erişim hakkı sağlar. Tüm “root” işlemlerini yapabilmeniz için size sınırları olmayan süper hesap UNIX’i verir. Bu esneklikleri sağlamasının yanı sıra bazı tehlikeleride beraberinde getirebilir (Bu yöntemin tehlikelerine karşı detaylı bilgiyi yazının devamında bulabileceksiniz).

Cydia adı verilen App Store alternatifi uygulama mağazası Jailbreak dünyasında çok yaygındır. Cydia ile gayri resmi uygulamalara erişebilir, normal şartlarda App Store üzerinde ücretli olan uygulamaları ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Bunun yanında tweaks deposudur ve pek çok ek/yama uygulamalara buradan erişebilirsiniz.

iPhone dünyasında Jailbreak olarak bilinen bu terim Android dünyasında root olarak bilinmektedir. Her durumda bu temel kavram aynı mantıktadır.

Neden Jailbreak?

İyi veya kötü, iOS kapalı bir yazılımdır. Yani; uygulamalar App Store üzerinde bulunur ve bu uygulamaların Apple’ın sıkı kurallarına uymak zorundadırlar. Belli bir dereceye kadar Apple geliştiricilere kısıtlamalar yapmaktadır. Elbette ki hepsi öncelikli olarak kullanıcı güvenliğini sağlamak ve uygulamaların genel kalitesini yükseltmek içindir.

Uygulamaların iOS üzerinde yani iPhone ve iPad üzerinde yapabildikleri sınırlıdır. Geliştiriciler her ne kadar geniş bir uygulama yapsalarda Apple bunu App Store eklemelerinde yaptığı incelemelerde kontrol eder ve sınırlama engelini aşan uygulamaları reddeder. Bu da kullanıcılar açısından çok ileri seviye uygulamaların App Store’da yer almaması anlamına geliyor.

Apple için tüm bu uygulamalar güvenlik ve genel uygulama kalitesinin sağlanmasından başak bir anlam ifade etmemektedir. Ve Apple’In bu sınırlarını aşmak imkansızdır. Bu sebeple iPhone’unuzla daha fazla işlem yapabilmek istiyorsanız tek seçeneğiniz Jailbreak’tir.

Jailbreak Nasıl Yapılır?

Jailbreak araçları genellikle OS X veya Windows ile uyumlu olarak gelir. Bu araçlardan herhangi birisi kullanılarak iPhone Jailbreak yapılabilir. Ünlü hacker grupları tarafından jailbreaking işlemleri iOS sürümlerine göre yapılır ve bu güncel iOS sürümleri kendi portalları, blogları veya forumları aracılığı ile paylaşılır.

Bu konuda yakın zamanda rehber bir yazı hazırlayacağız. O yüzden şimdilik bu kadar detay veriyoruz.

Jailbreak Yasal Mıdır?

Bu soruyu kim soracak olursa olsun cevabı her zaman değişecektir. Mesela ABD sınırları içerisinde bu yöntem yasaldır. Çünkü 2010 yılında Uluslararası Kar Amacı Gütmeyen Dijital Hakları Savunuculuğu Örgütü jailbreak argümanlarını kabul etmiştir. Tabi ki bu yöntem ile ortaya çıkabilecek tuzakları kabul etmeyerek.

Apple bu konuda üstü kapalı bir politika izlemektedir ve Apple tarafından bu yöntem kesinlikle önerilmemektedir. Elbette ki Apple’ın önermemesinin sebebi öncelikli olarak kullanıcı güvenliğini düşünmesinden dolayı kaynaklanmaktadır. Bunun dışında Apple servis desteğinde jailbreak cihazlarda tutumunu da diğer orjinal yazılımlı cihazlara göre farklı tutuyor. Örneğin cihazınızı bu yöntem ile kırıp açık hale getirdiniz ve kamerasında kullanıcısı hatası kabul edilmeyecek bir sorun var. Herhangi bir Apple Premium Reseller veya Apple Store ile uzmanından destek almak istediğinizde cihazınızın jailbreakli olmasını bahane ederek size yardımcı olmayabilirler hatta ve hatta cihazınızı garanti dışı bırakabilirler. Bu sebeple dikkatli olmanızı özellikle vurgulamak isteriz.

Cihazınızı jailbreak yapıp daha sonra orjinal yazılıma geçiş yaptığınızda ise herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. Elbette ki Apple iredelemek istediği zaman jailbreak kayıtlarına ulaşabilir ancak genel anlamda orjinal yazılıma çevrilen cihazlara Apple tarafında sorun yaşanmamaktadır.

Kaynak: Jailbreak Nedir?

Daha fazla haber için tıklayın...

Bir cevap yazın

İlginizi Çekebilir

iPhone 8’in Özellikleri Belli Olmaya Başladı!

Apple’ın, iPhone’un 10. yıldönümüne özel, eşsiz özelliklerle tanıtması beklene…