Anasayfa Bilgisayar Mac Kullanıcılarını Tehlikeye Sokan Zararlı Yazılım Tespit Edildi

Mac Kullanıcılarını Tehlikeye Sokan Zararlı Yazılım Tespit Edildi

0
0
1,077

Geçtiğimiz günlerde Mac’lerde kullanıcıların tüm resim, video, ve dosyalarına erişim sağlayarak sistemde yöneticilik yapabilen zararlı bir yazılım tespit edildi. Bu yazılım nasıl sızdığı konusuda yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıktı. Zararlı yazılım Mac’lere bir program aracılığı ile sızıyor.

Mac Kullanıcılarını Tehlikeye Atan Zararlı Yazılım

Comoda tarafından EasyDoc Converter isimli dosya dönüştürme uygulamasının zararlı yazılıma kapıyı açtığını belirlendi. Mac’inize bu uygulamayı yüklediğiniz anda uygulama yazılım sisteminde içeriye giriş yapıyor. Bu sayede Mac’iniz üzerinde hakimiyet kuran zararlı yazılım adeta kontrolü ele geçiriyor.

Uygulama kullanımda herhangi bir zararlı yazılım sızıntısına mahal vermeyecek görüntüye sahip. Öyleki işinizi görüyor oluşu ile de adeta sessiz bir çocuk edası ile bir köşede duruyor izlenimi yaratıyor. Aslında arka tarafta sisteminizin tüm dosyalarına erişim sağlamanın keyfini sürüyor. Kameranızın, fotoğraflarınızın, dosyalarınızın, klasörlerinizin, sistem ayarlarınızın aklınıza gelebilecek ve öncelikle gizlilik arz edebilecek tüm içerikleriniz zararlı yazılımın yaratıcılarının veya yaratıcısının kontrolü altına girmiş oluyor.

Eğer ki uygulama sizin de Mac’inizde kurulu ise yapmanız gereken ilk şey uygulamayı silmek. Herhangi bir sızıntı kalıntısına mahal vermemek adına da Mac’inizi sıfırlamak bir çıkış yolu olarak önünüzde durabilir.

Daha fazla haber için tıklayın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Samsung, Giriş seviyesi Telefonları Unutmadı

Samsung yetkililerinin yapmış olduğu açıklama, giriş segmentindeki telefon kullanıcılarını…