Anasayfa Sektörel Rusya’da Tüm Microsoft Ürünleri Yasaklanıyor!

Rusya’da Tüm Microsoft Ürünleri Yasaklanıyor!

0
0
1,660
rusya-microsoft-banned

Rusya’nın Başkanı Vladimir Putin‘in yaptığı açıklamaya göre Rusya’da Microsoft‘a ait olan tüm yazılım ve uygulamaların artık kullanılmayacağını açıkladı. Ekonomilerini olumsuz yönde etkilediği gerekçesi ile Microsoft’u tamamen silme kararı aldı.

Rusya Microsoft’a Savaş Açtı

Moskova tarafından alınan bu karara göre Rusya tamamen Microsoft tarafından sunulan hizmetlerden ayrılmayı hedefliyor. Vladimir Putin ise yaptığı açıklamada “Yabancı menşeli uygulama ve yazılımlar Rusya ekonomisine oldukça zarar veriyor. Bundan sonra Microsoft, Rusya sınırlarında yer almayacak ve bunun önüne geçilmez ise ilerleyen zamanlarda daha büyük sorunlara yer açabilir” dedi.

vladimir-putin

Peki Rusya Ne Kullanacak ?

Rusya daha önceleri benzer bir şekilde Dünya devi Google‘a savaş açarak Yandex‘i kurmuş ve kullanmaya başlamıştı. Şimdi de aynı şekilde Microsoft ürünlerini Rusya’dan çıkararak benzer şekilde kendisi üretme sürecine başlayacak. Windows yerine henüz ne kullanacakları bilinmese de en büyük sorun tabi ki Windows’un yerini tutabilecek mi?

Öncelikle Rusya temizlik aşamasına Microsoft Office uygulamaları ile geçecek. Hali hazırda zaten Exchange ve Outlook gibi yazılımları kaldıran Rusya Hükümeti , açıklamadan hemen sonra sadece Moskova’da yer alan 650 bin bilgisayardan Office uygulamalarını iptal etti.

Bu konuda oldukça iddiali görünen ve çok radikal kararlar atan Moskova’nın , bir anca kendi Windows benzeri bir işletim sistemini üretmesi gerekiyor ancak hiç de kolay olmayacağı aşikar.

 

Daha fazla haber için tıklayın...

Bir cevap yazın

İlginizi Çekebilir

Jailbreak Nedir? Neden ve Nasıl Yapılır? Yasal Mıdır?

Hiç birisinin iPhone ana ekranında farklılıklar gördünüz mü? Mesela yan yana dizilmiş 6 uy…