Anasayfa Otomobil Trafiğe Takılmayan Otobüs Hizmet Vermeye Başladı!

Trafiğe Takılmayan Otobüs Hizmet Vermeye Başladı!

0
1
1,126

Nüfus popülasyonunun oldukça fazla olduğu Çin’de trafiği azaltmak için mühendisler büyük uğraşlar veriyorlar. Bunun için ise en yeni yöntem olarak Transit Elevated Bus (transiti yükseltilmiş otobüs) hizmet vermeye başlamış durumda. Bu otobüs trafiğe takılmadan yolda ilerleyebiliyor.

Trafiğe Takılmayan Otobüs: Transit Elevated Bus

Bir süredir bunun çalışmaları yapılan Çin’de Quinhuangdao şehrinde bu otobüs hizmet vermeye başladı ve hizmet vermeye başladığı ilk günde yoğun ilgi ile karşılaşıldı. Bu otobüsün özelliği ise trafikte diğer araçları yutarak ilerlemesi. Geçtiğimiz aylarda sadece prototip olarak karşımıza çıkan model 4.8 metre yükseklikte ve 7.8 metre genişlikte.

Trafikte hiçbir yük oluşturmayan bu otobüs 300 yolcu taşıma kapasitesine sahip. Bu otobüs saatte 65 km hıza ulaşabiliyor. Şu anda gerçek hayatta testleri devam eden bu otobüsün yakın zamanda daha yaygın olarak Çin’de kullanılacağını belirtelim.

Fikir olarak oldukça yaratıcı yaklaşıldığını belirtelim. Ülkemizde de başta İstanbul olmak üzere böyle bir taşımacılığın hayata geçirilmesi trafik sorunun belki %50 belkide %60 oranında çözecektir. Hele ki insanların kendi araçları yerine Transit Elevated Bus’ı tercih etmesiyle trafik sorunun çözülmesine kesin olarak bakılabilir.

  • fast

    O Dünya’nın En Büyüğü ‘FAST’

    Dünya’nın en büyük radyo teleskobu Çin’de faaliyete geçti. Çin’nin güney…
Daha fazla haber için tıklayın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Samsung, Giriş seviyesi Telefonları Unutmadı

Samsung yetkililerinin yapmış olduğu açıklama, giriş segmentindeki telefon kullanıcılarını…